[2018 SEÇİM] YSK Seçmen Listelerine Nereden Ulaşılır?

 

Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Listelerine Nereden Ulaşılır?

Yüksek Seçim Kurulu 24 Haziran’da başkanlık oylamasının yapılacağını açıkladı. Buna göre vatandaşlar oy kullanabilmek için YSK seçmen listeleri üzerinde isimlerinin olup olmadığını sorgulamalıdır. 24 Haziran tarihine kadar tüm muhtarlıklarda seçmen listelerinin asılı kalacağı belirtilmiştir. Vatandaşlar muhtarlıklara giderek nerede oy kullanacağını öğrenebilir. Ancak internet üzerinden de sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Seçmen listelerinde ismi olmayan kişilerin ise oy kullanabilmesi için kaydını yaptırması gerekir. Seçmen listelerinin nasıl sorgulandığını açıklayalım;

 

Seçmen listesi sorgulama işlemleri nerelerden yapılır;

Yurt içi seçmen listesi sorgulama yapabilmek için http://www.ysk.gov.tr/ adresini ya da e-devlet (https://www.turkiye.gov.tr) portalını kullanabilirsiniz. Öncelikle TC kimlik numaranız ile sorgulama yapmanız gerekir. Bu sorgulama sonucunda karşınıza nerede oy kullanacağınızın bilgileri çıkacaktır. Eğer çıkmıyorsa, oy kullanamazsınız demektir ve en kısa zamanda kayıt olmanız gerekir.

 

Yüksek Seçim Kurulu üzerinden sorgulama nasıl yapılır;

  • Bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle http://www.ysk.gov.tr/ adresine giriş yapmalısınız.
  • Karşınıza çıkan sayfadan ‘seçmen işlemleri’ kısmına tıklayınız.
  • Bu kısma tıkladıktan sonra yurt içinde ya da yurt dışında seçmen olduğunuzu tercihini yapmanız gerekir.
  • Bu tercihinde ardından TC kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarasını girmeniz gerekir.
  • Resim doğrulama yaptıktan sonra ise ‘sorgula’ kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Seçmen sorgulama ile seçmen listesi kaydınızın olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-devlet portalından sorgulama nasıl yapılır;

  • Bu sorgulama yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapın.
  • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.
  • Ardından Yüksek Seçim Kurulu bölümünü bulun ve yurt içi ya da yurt dışı seçmen olup olmadığınızı seçin.
  • Karşınıza açılan sayfada gerekli olan yerleri doldurduktan sonra sorgulama işleminizi gerçekleştirin. Bu işlemleri yaparak e-seçmen kullanıcısı olarak kafanızda ki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

 

Seçmen listesinde kaydını yoksa ne yapmalısınız;

Seçmen listesinde kaydınız bulunmuyorsa ya da adres değişikliği yapmak istiyorsanız, bunun için 17 Haziran Pazar gününe kadar, bulunduğunuz ilin Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Bu tarih kadar başvuru yapmadıysanız, oy kullanamazsınız. Başvuru sırasında kira sözleşmenizi ya da adresinizin yer aldığı herhangi bir faturanızı Nüfus Müdürlüklerine vermeniz gerekir. Size verilen onaylı adres belgesini de Seçim Kurulu Başkanlığı’na iletmeniz halinde, referanduma oy kullanabilirsiniz.

 

Yorumla!