[AİLE / ÇOCUK] Küçük Çocuklara Yönelik Oyuncak Önerileri

Küçük çocuklarınız için alacağınız oyuncak çeşitleri güvenli olmasının yanı sıra onların gelişim seviyeleri ile de uyumlu olmalıdır. Tabii bu seçimi yaparken oyuncak fiyatları da önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra çocuğunuzun oynayabileceği ücretsiz ve güvenli olan bir sürü şey evinizde bulabilirsiniz. Çocuğunuz karton kutular, plastik kaplar, tencere ve tava kapakları gibi bir sürü şeyle oynayabilir. Bu yazıyı okurken, lütfen her çocuğun kendine özgü bir gelişim süreci bulunduğunu lütfen unutmayın sakın. Bu listede bulunan oyuncak çeşitleri güvenli oldukları sürece önerilen yaş grubunun altındaki veya üstündeki çocukların da oynaması için uygundur.

 

 

0-6 Aylık Bebekler İçin Nasıl Oyuncaklar Seçilmeli?

Bebekler, diğer insanlara gözlerini dikip bakmaya ve insanları gözleri ile takip etmeye bayılırlar. Genellikle yüzleri ve parlak renkleri tercih ederler. Bebekler, elleri ve ayakları ile neler yapabildiklerini görünce çok şaşırırlar. Öte yandan bebekler bir ses duyduklarında kafalarını o yöne çevirebilirler ve bir sürü şeyi ağızlarına götürebilirler. Oyuncak seçerken bebeklerin bu özelliklerine dikkat etmelisiniz.

 

 

0-6 Aylık Bebekler İçin Önerilen Oyuncaklar

 • Bebekler; kolay ulaşabildikleri ve sıkabildikleri Play Doh oyun hamuru gibi oyuncaklardan hoşlanırlar.
 • 0-6 aylık bebekler; çıngırdak, büyük yüzükler, yumuşak toplar ve oyuncak bebek çeşitlerinden de hoşlanmaktadır.
 • Ayrıca bebeklerin ses çıkartan oyuncaklardan ve sürekli bakabileceği oyuncak çeşitlerinden de hoşlandığı bilinmektedir.

 

7-12 Aylık Bebekler İçin Nasıl Oyuncaklar Seçilmeli?

7-12 aylık bebekler, daha küçük bebeklere göre daha hareketlidir. Bu evredeki çocuklar, koşup zıplamaya daha meyillidirler. Bu dönemde bebekler kendi isimlerini anlayabilir, basit komutları algılayabilir, vücudunun parçalarını ayırt edebilir ve saklanmış objeleri bulabilirler. Oyuncak seçerken bebeklerin bu özelliklerine dikkat etmelisiniz.

 

 

7-12 Aylık Bebekler İçin Önerilen Oyuncaklar

 • Bebekler; bu evrede oyuncak bebek çeşitleri, kuklalar, plastik ve ahşap oyuncak arabalar ile oynamaktan büyük zevk alırlar.
 • Bebekler; 7-12 aylık iken plastik kaplar, büyük boncuklar, toplar ve buna benzer oyuncaklar ile oynamayı severler.
 • Bebekler; ayrıca bu evrede yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri oyun blokları ve ahşap küpler benzeri oyuncaklar ile de oynamayı tercih ederler.
 • Bu evrede, bebeklerin kaslarını kullanabilecekleri ve kolayca itip kakabilecekleri oyuncak çeşitlerini sevdiği söylenebilir.

 

 

1 Yaşındaki Bir Çocuk İçin Nasıl Oyuncaklar Seçmeli?

1 yaşındaki bir bebek artık çoğu şeyi yapabilecek durumdadır. Bir yaşındaki bir çocuk sıkıntısız bir şekilde yürüyebilir ve hatta merdivenleri bile çıkabilir. Bu yaştaki çocuklar hikâyelerden hoşlanır ve diğer çocuklarla oynayabilir. Bir yaşındaki bir çocuk bir şeyleri keşfetmekten hoşlanır fakat yine de bu keşfetme eyleminin bir yetişkin gözetiminde olması gereklidir. İşte bu özelliklere dikkat ederek bir yaşındaki çocuğunuz için oyuncak seçebilirsiniz.

 

 

1 Yaşındaki Bir Çocuk İçin Oyuncak Önerileri

 • Bir yaşındaki çocuğunuz için oyuncak olarak basit görselleri veya fotoğrafları olan kitapları seçebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirebileceği Play Doh oyun hamurları da dahil her türlü oyuncağı ona gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Yaratıcılık konusunda özellikle Lego oyuncaklarını da çocuğunuz için alabilirsiniz.
 • Eğer kız çocuğunuz varsa, bu yaşta Barbie ve diğer oyuncak bebek çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Öte yandan erkek çocuğunuz varsa, bu yaş için Hot Wheels ve diğer markaların oyuncak araba çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Fakat çocuğunuzun akülü araba çeşitleri için henüz erken bir evrede olduğu söylenebilir.
 • Çocuğunuz bu evrede Puzzle ve benzeri oyuncak çeşitleri ile de oynayabilmektedir.

 

2 Yaşındaki Bir Çocuk İçin Nasıl Oyuncaklar Seçmeli?

2 yaşındaki bir çocuk anadilini hızlı bir şekilde öğrenir ve 2 yaşındaki bir çocuğun tehlike algısı da büyük oranda gelişmiştir. 2 yaşındaki bir çocuk; atlama, zıplama ve yuvarlanma gibi kas gücünü sınayacak davranışları sıklıkla tekrarlamaktadır. Bu yaştaki bir çocuk, ellerini ve parmaklarını iyi bir şekilde kontrol edebilir ve küçük objelerle birçok şey yapmaya bayılırlar. İşte 2 yaşındaki bir çocuğun bu özelliklerine dikkat ederek ona uygun bir oyuncak seçebilirsiniz.

 

 

2 Yaşındaki Bir Çocuk İçin Oyuncak Önerileri

 • Bu yaştaki bir çocuk için ahşaptan yapılmış Puzzle çeşitleri ve yaratıcılığını konuşturabileceği blok halindeki oyuncaklar ideal olacaktır.
 • Bu yaştaki bir çocuk, oyuncaklarla bir şeyler inşa etmeyi ve evcilik oynamayı çok sevecektir. Siz ona oyuncak arabalar, oyuncak iş makineleri, oyun evleri (özellikle kız çocukları için) ve oyuncak bebek çeşitleri alabilirsiniz.
 • 2 yaşındaki bir çocuk için onun yaratıcılığını destekleyen Play Doh oyun hamuru, el işi malzemeleri ve pastel boya gibi oyuncakları satın alabilirsiniz.
 • 1 yaşındaki çocuklar için hazırlanmış olan resimli kitapların benzerini fakat daha detaylısını 2 yaşındaki bir çocuk için alabilirsiniz.
 • 2 yaşındaki bir çocuğun oynaması için küçük ve büyük toplar da satın alabilirsiniz.

 

3-6 Yaş Arasındaki Bir Çocuk İçin Nasıl Oyuncaklar Seçmeli?

Anaokuluna giden bir çocuğun, ilgi süresi daha alt yaş gruplarındaki çocuklara göre daha uzundur. Yani anaokuluna giden bir çocuk, herhangi bir şeye alt yaş gruplarındaki bir çocuğa göre daha uzun süre odaklanabilir. Çocuklar, işte bu yaş grubunda konuşmaya başlar ve genellikle çok da soru sorarlar. 2 yaşında bir çocukta olduğu gibi keşfetme isteği bu yaş grubunda da devam eder. Bu yaştaki bir çocuk diğer çocuklarla oynayabilir ve oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşabilir. Çocuğunuzun bu özelliklerini dikkate alarak çocuğunuz için oyuncak seçebilirsiniz.

 

 

3-6 Yaş Arasındaki Bir Çocuk İçin Oyuncak Önerileri

 • Bu yaştaki çocukların yaratıcı özelliklerini geliştirmek çok önemlidir. İşte bu nedenle Play Doh oyuncak hamuru, Puzzle ve oyuncak bloklar gibi çocukların yaratıcılık özelliğinin gelişmesine yardımcı olacak eğitici oyuncaklar seçilmelidir. Özellikle Play Doh oyun hamuru dişçi seti ve Play Doh neşeli pastacı gibi oyun hamuru çeşitlerini tercih edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun bu yaşta, akülü araba ve uzaktan kumandalı araba çeşitleri ile de rahatlıkla oynayabileceği söylenebilir. Uzaktan kumandalı araba birçok e-ticaret sitelerinden uygun fiyatlara bulunabilir.
 • Bu yaştaki bir çocuk kaslarını çalıştırabileceği top ve buna benzer oyuncak çeşitleri ile oynamaktan da zevk alacaktır. Bu tarz oyuncakları, oyuncak mağazaları aracılığıyla uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Oyuncaklarda Güvenlik Konusu

Çocuklar için güvenli olan oyuncakların sivri ve çocuğun bir yerlerine batabilecek parçaları bulunmamaktadır. Ayrıca çocuğunuza alacağınız oyuncak çeşitlerinin toksik olmayan ve kurşun içermeyen bir boya ile boyandığından emin olmalısınız. Bunların dışında çocuğunuza alacağınız oyuncakların kolay kolay kırılmaz bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir.

Akülü araba, uzaktan kumandalı araba ve diğer oyuncak araba çeşitleri gibi elektronik oyuncaklarda ise “UL Approved” yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz. 3 yaş veya daha küçük bir çocuk için oyuncak seçerken, oyuncağın çocuğun boğazına kaçabilecek ufak tefek parçalarının olmamasına özen göstermelisiniz.

Normal koşullar altında güvenli olan oyuncak çeşitleri, zaman içerisinde meydana gelen aşınma ve yıpranma nedeniyle çocuğunuz için zararlı hale gelebilir. Yetişkinler, işte bu sebepler oyuncakları sürekli kontrol etmeli ve kırılan oyuncakları mümkünse iyi bir şekilde tamir etmelidir.

Tüm bunlarla birlikte çocuğunuz için en güvenli oyuncak çeşitlerini, oyuncak mağazaları aracılığıyla satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorumla!