[BANKA] Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? 6 Madde de Çözüm!

 

Bankalar vasıtası ile bir işlem yapabilmek için kredi notu çok önemlidir. Bankalar düşük kredi notuna sahip olan kişilere kredi kullandırmayabilir. Bu nedenle mutlaka kredi notunun yükseltilmesi gerekir. Aslında kredi notunu son derece basit bir şekilde yükseltebilirsiniz. Eğer gerçekten ödeme yapmakta zorluk yaşıyorsanız bu durumu doğrudan bankaya bildirmeniz lazımdır. Özellikle Kredi ödemelerinizde aksaklık olduğu müddetçe kredi notunuz düşük olabilir.

 

  • Kredi notu yükseltmek için ödeme düzeninin mutlaka aylık olarak yapacağınız ödemeleri bütçeye göre planlamanız lazımdır. Eğer yapmış olduğunuz planda kredi ödemeleri gecikiyorsa, o zaman yanlış bir plan yapmış olabilirsiniz.
  • Toplam olarak faiz ve kredi tutarı bu şekilde oldukça büyük bir artış gösterecektir. Ancak kredi notunun yükseltilmesi bankadan her türlü hizmete daha kolay alabileceğiniz anlamına gelir. Birden fazla kredi ödemesine sahip olduğunuza taksitlerinizde bir çoğalma meydana gelir. Bu durumda bir krediyi öderken diğerinde aksamalar yaşanabilir.
  • Bu durumda bankanızla iletişime geçebilir ve konu hakkında neler yapılabileceğini tartışabilirsiniz. Böylelikle ödemelerde daha kolay bir plan ortaya çıkarken rahat bir nefes almış olursunuz.
  • Teminatları arttırarak da aynı şekilde Kredi limitinde bir yükselme sağlarsınız. Bankaların özen gösterdiği konulardan biri de ipotek teminatıdır. İpotek vererek de aynı şekilde Kredi tahsisinin yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bu konuda önemli durumlardan birisi ise kredi taksit ödemelerinin tam zamanında yapılmasıdır. Bir gün bile ödemeleri geçirdiğinizde bu sistem üzerinde gecikme olarak gözükür. Bu da çok önem verdiğiniz Kredi notunun düşmesine neden olacaktır.
  • Öte yandan borçlarınızı bitirebilmek için kredi borcu yapılandırma gibi hizmetleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Zaten bu tarz bir hizmeti size sunabilmek için müşteri hizmetleri tarafından da aranmış olacaksınız. Bu fırsatı kullandığınız takdirde toplam borç miktarının taksitlendirilmesini sağlamış olursunuz.

 

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra ise kredi notu neden yükselmiyor sorusunu sormadan önce bazı şeyleri yapmaya başlamalısınız. Özellikle bir zaman geçtikten sonra kredi notu yükselmiş olacaktır. Bu zaman aralığında borçlandığınız bankayı aktif bir şekilde kullanabilir bunun üzerinden maaş, fatura ve eft-havale gibi işlemleri yapmaya gayret göstermelisiniz.

Yorumla!