[BİLGİ] Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenir Mi?

 

Kredi ve kredi kartları günümüzde tüketicilerin hayatında yer alan önemli finansal araçlardır. Bankaların tüketicilere sağladıkları kredilendirmelerle tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamaktadır ancak kredilendirme uygulamalarında aslında çok fazla sorunsal vardır. Bu sorunsallar kişilerin merak ettikleri hususlar olmakla beraber birçok sorunsalın yanıtı hukuki uygulamalarla sabitlenmiştir. Bunlar arasında kritik bir yere sahip olan ise ölen kişinin kredi borcu ödenir mi olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği bu soruyu yanıtlayacağız.

 

ÖLEN KİŞİLERİN KREDİ BORCU NE OLUR?

 

Bir kişi bankaya kredi başvurusunda bulunup kredi aldıktan sonra vefat etmesi durumunda yakınlarının bu kredi borcunu ödemeleri gerekiyor mu konusu çok kişinin merak ettiği bir husustur. Kişinin vefatı durumunda vasilerinin borç yükü altında kalıp kalmayacakları doğal olarak merak edilmektedir ancak bu sorunun yanıtı başvurunun durumuna bağlıdır.

Bir kişinin kredi aldıktan sonra vefat etmesi durumunda bakılacak olan husus sigorta uygulamasının bulunup bulunmadığıdır. Bildiğiniz üzere bankalar kredi başvurularında (bilhassa konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredilerde) hayat sigortası uygulaması yapmaktadırlar. Bu hayat sigortası bankanın alacaklı olması durumunu ortadan kaldırırken diğer yandan ailenin de borç yükü altında kalmasını engeller.

 

Kişinin ölümü durumunda ölen kişinin kredi borcu ödenir mi sorusunun yanıtı hayat sigortası var ise ödeme yapılmayacaktır ancak GSS veya hayat sigortası yoksa ödeme yapılması gerekmektedir olacaktır.

 

KREDİ İLE HAYAT SİGORTASI İLİŞKİSİ

 

Günümüzde bankaların özellikle taşıt ve konut kredilerinde zorunlu koştukları hayat sigortası uygulaması yukarıda ele aldığımız hususlar sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Kişinin ölümü durumunda geride kalanların kredi borcu yükümlülüğü altında kalmamaları ve bankaların kredi borcunu tahsil edememe riskini engellemek için uygulanan bu prosedürler yüksek kredi borçlarında hayat sigortasını zorunlu hale getirmektedir.

Bankalar hayat kredisi uygulamalarında kişilerden belirli tutarda bir ödeme alırlar ve bu ödemeyi alınan kredi borcuna ekleyerek taksitlendirmiş olurlar. Böylece kişi bir yandan hayat sigortasının primlerini öderken, bir yandan da kredi borcunu azaltarak ödemeye devam etmektedir.

 

Merak edenler için ölen kişinin kredi borcu ödenir mi konusunu böylece ele almış olduk.

 

Yorumla!