[EKONOMİ] 2018 Konut Faiz Durumu / Oranları

 

Konut Kredisi 2018 Yılının Sonunda Ne Kadar Olacak?

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılında Bir hayli artış göstermiş ve pek çok insan ev sahibi olma umutlarını ertelemişti. Başbakan Binali Yıldırım konut kredisi faiz oranları ile ilgili yaptığı açıklamada faiz oranlarının düşeceğini ve elde bulunan konut stoğunu eriteceklerini duyurdu. Başbakan Yıldırım’ın duyurduğu ve kamu bankalarının başlatacağı kampanyalar ile konut kredilerinde ciddi bir düşüş olması bekleniyor. Ayrıca bu kampanyaya özel bankaların da destek vermesi beklenmektedir.

Hükümet attığı adımlar ile birlikte faiz oranlarını yüzde 0.99 çekmeyi başardı. Geçtiğimiz hafta sonu bakanlar kurulu kararı ile KDV ve tapu harcının düşürülmesinin ardından bir hamlede konut alıcısı için geldi ve konut kredisi faiz oranları ciddi bir kampanya ile düşürülmeye başlandı.

Hükümet yapmış olduğu bu kampanya ile yüzde 1,66 konut kredisi faiz oranlarını kamu bankalarının yapacağı kampanyalar ile 0.99 çekecek konut kredisi almak isteyen kişiler için önümüzdeki birkaç ay son derece önemli olacak. Konut geliştiricileri ve yatırımcıları Derneği Başkanı Altan Elmas ise kademeli olarak bu kampanyanın kamu bankalarının ardından özel bankalara da sıçrayacağını ve böyle devam edeceğini duyurdu. Yapılan bu kampanya ile beraber konut alıcısını önemli fırsatlar doğacak şu anda 100 bin lirayı en düşük konut kredisi faiz oranı 1, 16 iken en yüksek faiz oranı ise 1,35 e kadar yükseliyor.

Alınan son bilgilere göre konut kredisi faiz oranı yüzdesi 1 olarak sabitlenecek. Bu konu ile ilgili hükümet tarafında çalışma şu an için devam ediyor konu ile ilgili önemli bir gelişme ise özel bankaların da bu projede yer almak istemesi. Böylelikle konut kredisi veren banka sayısı çok daha fazla olacak ve ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir avantaj sağlanacak.

Yorumla!