[EKONOMİ] Dolar Neden Yükseliyor? Kurdaki Artışların Sebebi Ne?

Son 1 haftalık süreçte Türk Lirasının, ABD Doları ve Euro karşısındaki değer kaybı devam ederken en büyük düşüşler 9 ve 10 Ağustos tarihlerinde yaşandı. Güncel olarak dolar/TL kuru 6,0093 lira iken Euro/TL kurun ise 6,8752 lira civarında seyir ediyor. Son günlerde yaşanan bu düşüşün sebebi ne? Dolar neden sürekli yükseliyor? İşte tüm soruların cevabı makalemizde…

 

Dolar Neden Sürekli Yükseliyor?

Son birkaç gün içerisinde Dolar ve Euro kurunda yaşanan ani artışların ardından birçok kişi kur artışlarında ki bu artışların sebebini merak etmeye başladı. Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye devam eden Türk Lirası’nın düşüşü hızla artıyor. Türk Lirasının düşüşü devam ederken serbest piyasalarda dolar 6,2093 seviyelerini gördü. Doların yanı sıra Euro ise 7,0993 seviyesinde rekor seviyeye ulaştı.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez son günlerde yaşanan kurdaki ani yükselişlerin nedenleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kurda yaşanan ani dalgalanmalar hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Eğilmez, “Son dönemde Türk Lirası’nın Euro ve Dolar kuru karşısında büyük çapta değer kaybı yaşamasının birçok sebebi bulunuyor. Bu nedenlerin birkaçı Türkiye’nin ekonomik durumundan kaynaklansa da bazı durumlar bizim dışımızdaki sebeplerden kaynaklanıyor” dedi.

 

Ekonomist Eğilmez Kurlardaki Artışın Bir Nedeni de Ek Döviz Talepleri!
Dr. Mahfi Eğilmez, 2018 yılı Şubat – Aralık dönemi süresince Türkiye’nin ödemesi gereken dış borçların toplam tutarı 93,5 milyar dolar civarında. Bu sebeple bu dönemde yapılan döviz talepleri sebebi ile dolar kurunun yükseldiğini belirterek, “Ekonomide yaşanan ek döviz talep sebepleri ile Dolar ve Euro kurlarında yükselişe sebep oluyor” dedi.

Eğilmez, ek döviz talebinin yanı sıra kurdaki yükselişin bir başka nedeninin de kurda yaşanan artış sonra ek talep artışları olarak gösterdi. Son 6 aylık süreci göz önüne alarak finans kuruluşları dışında kalan özel kuruluşların dövizdeki açık pozisyonu toplam 222,7 milyar dolar civarında olduğunu belirterek reel kesimde kalan bu kuruluşların artan kur karşısında döviz alarak açık pozisyonlarını kapatma niyetinde olduklarını açıkladı. Bu sebeple de artan döviz talebi sonrası dolardaki kur artışı biraz daha artış gösteriyor.

Yaşanan bu ek döviz talepleri sebebi ile Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz politikası ile kur müdahalesinin otomatik dengelemeyi etkilediğini belirten Eğilmez, “Benzer şekilde özel kuruluşların yanı sıra hane halkları da kurlarda yaşanan yükselmeler sonrası dövize talep oluşturuyor ve kur artışlarının daha da artmasına sebep oluyor” açıklamalarında bulundu.
Geçmiş dönemlerde hane halkları Merkez Bankası tarafından uygulanan faiz artışları sonrası dolar kurunun daha fazla artmayacağını düşünerek ellerindeki dövizi satarak yalnızca kur düşüşüne yol açarlardı. Son günlerde yaşanan artışlarla birlikte Merkez Bankası’nın da faiz artırımı yoluna gitmemesi ile kurlardaki otomatik dengeleme sistemi de tıkanmış oluyor. Bu süreçte Merkez Bankası’nın ciddi önlemler almadığını belirten Eğilmez, son günlerdeki ekonomik durumu son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanan en büyük değer kaybı olarak yorumladı. 2018 yılı itibari ile Türk Lirasının yaklaşık %22 oranında değer kaybettiğini belirten Eğilmez, bunun son yıllarda yaşanan en büyük değer kaybı olduğunu ve bankaların geç likidite penceresinden gecelik %13,5 faizle fonladığını belirtti.

Son 2 yıllık piyasa gösterge tahvilin faizi %17,05! Eğer Merkez Bankası faizi arttırıp kuru düşürürse yabancı fonların büyük bir bölümü düşük kurdan dövizi alarak gidecek, diğer yandan faizi arttırmaz ise de piyasada %17’yi aşmış faize karşılık olarak bankaların %13,5’lik faizi ile ucuza fonlamaya devam edecekler. Eğilmez bu gibi durumlarda geç kararlar alınması ile ekonomik olarak belirsizliklerin artacağı görüşünde.

 

 

Yorumla!