[EKONOMİ/FİNANS] Kripto Para Nedir? Detaylı Bilgi!

 

Kripto nakit olarak adlandırılan sistem, bildiğimiz nakit birimler olan Dolar, Euro, Türk Lirası gibi bir sistemdir. Ancak kripto paranın diğer para birimlerinden farkı kriptografi prensipleri sayesinde oluşturulmasıdır. Kriptografi ise nakit işlemlerin güvence altına alınması ve yeni oluşturulacak kripto para birimlerinin denetimini sağlamaktır.

 

İlk kripto para hangisi diye soracak olursanız da, 2009’da bulunan ve dillere destan olan Bitcoin’dir. Günümüzde ise yüzlerce değişik kripto para oluşturulmuştur ve bu kripto nakitler aktif olarak kullanılmaktadır. Bu oluşturulan kripto paralara ise Bitcoin’den sonra “alternatif kripto para” ismi verilmiştir.

 

Diğer bir deyimle ise kripto paraları, satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımına benzetebiliriz. Biraz daha basitleştirirsek de kriptop nakit (para), dijital bir nakit birimidir. Her şeyi dijitaldir ve kodlarla oluşturulmaktadır. Devletlerin para birimi bedelini belirlediği merkezi bankaların hükmü, kripto paralarda geçerli değildir. Hiçbir şekilde kontrol edemezler. Çünkü kripto paraların merkezi bir alanı yoktur.

 

Birçok kripto para (Bitcoin, Ethereum, Ripple vs.) vakit geçtikçe az üretim üzerine tasarlanmaktadır. Bu şekilde de bir piyasa bedeline sahip olurlar. Devletler müsait şartlar oluştuğunda, belli koşullar doğrultusunda para basabilir ancak dijital parada bu söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse Bitcoin piyasasında toplamda 21 milyon bitcoin bulunur. Daha fazlası oluşturulamayacaktır.

 

Kripto Para Tarihi

 

İlk kripto para, Satoshi Nakamoto tarafından bulunan Bitcoin’dir. 2009 senesinde bulunmuştur ve sistem olarak POW kullanmaktadır.

 

Bitcoin’den sonra 2011 senesinin Nisan ayında, merkezi bulunmayan bir DNS ile web sansürünü zorlaştırmak adına Namecoin kurulmuştur. Yine 2011’de SHA-256 şifrelemesi yerine Scrypt kullanan ilk başarılı para birimi Litecoin de kullanıma sunulmuştur.

 

Bu özelliklerle beraber insanlar Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC makinelerine benzer donanımlara gerek duymadan Litecoin kazanmaya başlamıştır.

2013 senesinde Litecoin tanınmaya başladı ve 1 Milyar $ değere ulaştı.

 

Günümüzde ise birçok kripto para bulunuyor ve her birinin bir hizmet sektörü bulunuyor.

Yorumla!