[GÜNDEM] 2018 Bedelli Askerlik Durumu – Yaş Sınırı

 

Seçimlerin yaklaşması ile beraber bedelli askerlik ülkemiz için yeniden bir gündem olmaya başladı. Daha önce de defalarca kez bedelli askerlik çıkmış ve askerlik sorun olan kişiler belli bir ücret karşılığında bedelli askerlik yaparak askerlik sorununu tamamen ortadan kaldırmıştır. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda Başbakan Yıldırım bakış açım ‘müspet’ şeklinde yorum yapsa da Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise hükümetimiz bu konuyla ilgili mutlaka değerlendirme yapacaktır. Şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu yazımızda bedelli askerlik ile ilgili merak edilenleri sizlere aktaracağız. Bedelli askerlik yaş sınırı ve son akıbetini durumda bu konularda bilgi sahibi olacaksınız.

Askerlik çağında olan gençler için uzun süredir 2018’de Bedelli çıkacak mı sorularına yanıt arıyordu. Bu konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım yanıt verdi. Başbakan 2017 yılında Bedelli askerliğin çıkmayacağını duyurmuştu. Başbakan Binalı Yıldırım şu an için bedelli askerlik ile ilgili bir gelişme olmadığını ve hükümet kanununda bu tarzda bir hazırlıkların olmadığını duyurdu.

Seçimlere iki aydan az bir süre kala bedelli askerlik gündeme gelse de Başbakan ve Başbakan yardımcısının yapmış olduğu açıklamalarda kısaca çıkarabileceğimiz anlam şu an için hükümetin bedelli askerlik ile ilgili bir çalışmasının olmadığı yönünde. Ülkemizde çok sayıda bedelli askerlik bekleyen 20 yaş üstü insan olduğunu da söyleyelim.

Bedelli askerlik en son 18 bin lira çıkarılmıştı. 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan yaklaşık 600.000 kişiden fazlası bedelli askerlikten faydalanmış ve bu görevi yerine getirmişti.

Yorumla!