[KİŞİSEL GELİŞİM] Hazır Cevap Nasıl Olunur?

 

Hazır cevaplılık genelde “her şeye bir cevabı olma” , “laf sokma” gibi sanılmaktadır fakat durum hiç te öyle değildir. Oysa hazır cevap verme gerektiği yerde, zamanında karşındakine “zekice” kelimeleri kullanarak anlık cevabı hızla verebilmektir. Bu hazır hazır cevaplılık yeteneğini geliştirebilirsiniz.

 

 Hazır Cevaplılık Nasıl Olur

 

Hazır cevap olabilmek için beynini hızlı kullanmak, çabuk düşünmek, karşındaki kişiye şaşırtıcı cevaplar vermek ve onu düşündürmek, karşındaki kişiyi düşündürürken de etkilemek, etkileyici olmak vb. gibi şeylerle hazır cevap olabilirsiniz. Oysa hazır cevap olabilmek için karşınızdaki kişiye laf sokmanıza gerek yok çünkü bu böyle sanılmaktadır. Eğer karşınızdaki kişi sizi zor durumda bırakıyorsa ve “keşke hazır cevaplı olabilseydim” diyorsanız, hazır cevap olabilmek için egzersizler vardır. Çünkü hazır cevaplı olmak geliştirilebilir bir yetenektir.

 

 Hazır Cevap Olabilmek İçin Egzersizler

 

  1. Artık aynı şeyleri yapmayın, bunu bir kenara bırakıp farklı şeyler yapın. Mesela hayal kurmak gibi. Beyninizi sürekli şaşırtın. Örneğin sabahları işe giderken, okula giderken veya bir arkadaşınız, akrabanız ile buluşurken aynı yoldan gitmeyin. Daha farklı yollar bulup oradan da gidebilirsiniz. Sürekli her gün dinlediğiniz müziği değiştirin, daha farklı müzikler dinleyin. Belki rock müzik veya pop müzik sevmiyor olabilirsiniz veya da jazz. Fakat sevmediğiniz bir müziği dinlerseniz bile beyniniz şaşırabilir ve sizin çalışmayan beyin hücreleriniz bu sayede harekete geçebilir. Sürekli aynı yönde giderseniz beyniniz tembelleşebilir. Beyni çalıştırmak istiyorsanız bunu hayal gücüyle yapabilirsiniz.

 

  1. Her gün kendinize en az 10-20 kelime yazın. Mesela; kalem, kitap, şemsiye, müzik gibi. Bu yazdığınız kelimelerle kendinize cümleler kurarak beyniniz için egzersizler yapabilirsiniz.

 

  1. Yazdığınız kelimeler ile birkaç dakika boyunca akıcı konuşmalar yapın. Onlar hakkında hikayeler uydurun. Hikayenizin içine yeni bir karakter veya kahraman ekleyip kurduğunuz hayalinizi de çoğaltabilirsiniz.

 

  1. Hayal kurun ve bir hikayeye başlayın, hikayenizin sonunu düşünmeyin ve öylece devam edin. Mesela, “Devasa vadiler arasında bir küçük kız yaşarmış…” gibi sonunu bilmeden kendi kafanızdan hikayeler uydurabilirsiniz. Hikayeye devam ederken ardından aklınıza bir cümle geldi. O cümleden devam edin ki cümleler birbiri ardına gelsin. Cümleler birbiriyle oynasın.

 

  1. Karmaşıklaşan sorunlar yaratabilirsiniz ve bu sorunları nasıl giderebileceğiniz ile ilgili çözümler düşünün ve duraksama olmadan buna cevap vermeye çalışın. Örneğin; yaralı bir hayvan görüp ona yardım ettiğinizde size ne kazandırır? Sağ bacağın olmasaydı hayatta neleri başarırdın? Vücudunda birtakım kusurlar olduğu halde yine de çekinir miydin? gibi sorunlar yaratıp, bunları düşünüp buna benzer beyin egzersizleri yapabilirsiniz.

 

Yorumla!