[SAĞLIK] Hızlı Kilo Vermek İçin Etkili ve Basit Yöntemler

 

Hızlı kilo vermenin birçok yolu vardır. Ancak bilmeniz gerekir ki, bu yöntemler genelde diyete dayalıdır, sizi çoğunlukla aç, tatminsiz ve sinirli yapacaktır. Çelik gibi bir iradeniz varsa sorun yok, aksi takdirde her ne kadar zayıflamak isteseniz de açlık, hemen hızlı kilo verdiren diyet planlarından vazgeçmenize neden olur.

 

İşte size önereceğimiz 3 Basit ve Bilimsel Yöntemle Kilo Verme Yolları:

  • İştahınızı önemli ölçüde bastırın.
  • Açlık hissi olmadan hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayın.
  • Aynı zamanda metabolik sağlığınızı iyileştirin ve hızlandırın.

Yöntemler basit olsa da, uygulamak kolay olmayabilir, bununla ilgili önerilerimize devam edeceğiz ama zayıflamak ve kilo verme konusunda ciddiyseniz, hele ki bu sağlığınız için gerekliyse o zaman vücudunuzun size değil sizin vücudunuza hükmetme zamanınız çoktan gelmiş demektir.

 

NİŞASTALI VE ŞEKERLİ GIDALARI YEMEYİ KESİN                                                                   

Zayıflamak için diyet yapmanın en önemli kısmı; şeker, nişasta ve karbonhidrat içeren gıdaları yemeyi azaltmaktır. Bunlar, vücutta en çok insülin salgısını uyaran besinlerdir.

İnsülin nedir bilmiyorsanız hemen söyleyelim ki işin ciddiyetini net bir şekilde anlatmış olalım: İnsülin, vücudumuzdaki ana yağ depolama hormonudur.

Kilo vermek için çabalarken, en zor olan kısım yağların yakılmasını sağlamaktır. İnsülin salgısının miktarı düştüğünde, depolanmış yağlar depolardan çıkmaya başlar ve vücut karbonhidrat yerine yağ yakmaya başlar.

Başka bir deyişle; Vücut, enerji sağlamak için önce karbonhidratları yakar. Siz karbonhidrat alımını kesince vücut yakacak karbonhidrat bulamadığından mecburen depodaki yağları yakmaya başlar.

İnsülinin düşük olmasının bir diğer faydası da; böbreklerinizin aşırı şişmesine neden olan sodyum ve gereksiz tutulan su miktarını azaltır.

Bu şekilde sıkı bir diyet yapıldığında, yemenin ilk haftasında kilo vermek çok sık görülen bir durumdur, ki bu genelde vücudun kaybettiği su miktarıdır. 10-12 hafta içerisinde ise, bünyeye göre değişmekle birlikte, sadece su kaybı değil yağların da yakılmasıyla birlikte, 4-5 kilo rahatça verilebilir ve zayıflamaya başlarsınız.

Diyet yaparak, ayda 1 kilo en fazla 2 kilo vermek, sağlıklı kilo vermek için ideal bir rakamdır.

Özetle; öncelikli olarak şeker, nişasta ve diğer karbonhidratları kesin, böylece insülin seviyenizi düşürün, iştahınız zamanla azalmaya başlar, aç kalmazsınız ve daha az kalori almaya başlarsınız, böylece zayıflamak için ilk adımı atmış ve fazla kilolarınızdan otomatik bir şekilde kurtulmaya başlamış olursunuz.

Protein ağırlıklı beslenmek, zayıflamak için düzenlenmiş birçok diyet planında çok önemlidir, çünkü yüksek proteinli ve lifli diyetler kişiyi uzun süre tok tutar, psikolojik olarak yeme takıntınızı %60 oranına kadar düşürebilir.  Gece yemek yeme krizleriniz azalır ve tüm bunlar günde ortalama 400 kalori daha az tüketmenize neden olur. Ayrıca protein ağırlıklı diyet yapmak, metabolizmanızın da hızlanmasına ve daha hızlı ve fazla miktarda yağ yakılmasına, doğal olarak daha hızlı kilo vermenize sebep olur. Elbette, bu tür bir diyetten önce bir diyetisyene ve doktorunuza danışmak en doğrusudur.

Diyette kullanılacak en iyi yağ, eğer temin etme imkanınız varsa “hindistancevizi yağı“dır. Bu yağ Orta Zincir Trigliserid (MCT) olarak adlandırılan yağlar açısından zengindir, metabolizmayı hafifletip rahatlatır ve bu yüzden kullanımı diğer yağlara göre daha avantajlıdır. Ama yoksa elbette diğer doymuş yağları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

HAFTADA 3 KERE DAMBILLARLA AĞIRLIK ÇALIŞIN

Bu diyet planında zayıflamak için egzersiz yapmanız gerekmez, ancak önerilir çünkü hem vücudunuz biçimlenir hem de kolesterolünüz düşer, yağ yakımı ve metabolizma hızlanır, kilo vermek sadece diyete oranla daha kolaylaşır, ayrıca psikolojik ve fiziksel açından daha güçlenirsiniz.

En iyi seçenek; haftada 3-4 kez spor salonuna gitmektir. Isınma, ağırlık kaldırma, daha sonra gerinme (stretching). Ağırlıkları kaldırmaya başladığınızda metabolizma hızınız artacak ve fazladan kalori yakmaya da başlayacaksınız.

Kaldırma ağırlıkları (dambıllar) sizin için uygun bir seçenek değilse, o halde koşu, yürüyüş, yüzme veya yürüme gibi daha kolay kardiyo egzersizleri yapmak yeterli olacaktır.

 

Diyet yaparken, ortalama ilk bir hafta boyunca fiziksel ve ruhsal olarak tuhaf hissetmeniz gayet normaldir çünkü vücudunuzdaki dengeler değişmektedir. Vücudunuz şimdiye kadar hep karbonhidrat yakıyordu, şimdi ise yağ yakmaya başlıyor, buna alışması ve yeni sisteme göre dengelenmesi biraz zaman alır.

Yorumla!