[SAĞLIK] Şeker / Tatlı Yemeyi Bırakmanın Faydaları!

 

Şeker ve Tatlı Yemeyi Kestiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Daha dişinize değdiği anda büyük zararlar vermeye başlayan, her türlüsü deyim yerindeyse zehir etkisi yapan şekeri kesmenin, zayıflamak yanında, vücudunuza nasıl faydaları olduğunu gördüğünüzde, belki şekeri bırakmakta motivasyon sağlamanıza yararı dokunabilir umuduyla sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Şeker, bir bağımlılıktır ve tüm zehirli bağımlılıklar gibi önce bedeninize sonra da vücudunuza etkileri nedeniyle psikolojinize zarar verir, mutluluğunuzu olumsuz etkiler, hayat kalitenizi düşürür.

Birçok plastik (estetik) cerrah, şekerin kırışıklıklara eşit olduğunu söylüyor ve şeker yemeyi bırakanların on yaşa kadar daha genç görüneceklerini iddia ediyorlar.

Çünkü şekerli, tatlı yiyecekler yemek; şeker moleküllerinin, cildimizdeki kolajen ve elastini deforme edecek şekilde bir süreç olan “glikasyon“a sebep oluyor. Kolajen ve elastin; cildimize nem sağlayan, gençlik ve esneklik kazandıran iki proteindir ve onları mümkün olduğunca korumamız, erken yaşlanmamamız açısından önemlidir.

Aldığımız şeker miktarını azaltmak, aynı zamanda kan dolaşımımızdaki glikoz ve insülin değerlerinin düşmesini sağlar ve yaşlanmayla bağlantılı akut ve kronik iltihaplanmaları azaltabilir. Şeker ve şekerli hazırlanmış tatlıları bıraktıktan 14 gün sonra cildiniz parlamaya başlar.

 

Mutlu Olacaksınız!

Tatlı bir kurabiye yemek belki sizi o anlık mutlu edecek, ama daha sonra vücudunuza aldığınız bol miktarda şekerin yarattığı etkiler yüzünden, hayatınızda daha yüksek depresyon oranına ve mutsuzluğunuza sebep olacak. Şeker ayrıca, beyin fonksiyonlarını etkileyen kronik iltihaplanmaya da neden olabilir.

Şeker yemeyi bıraktığınızda, gözlerinizin önündeki sis perdesi ve ruh halinizdeki uyuşukluk ve bağımlılık kaynaklı geçici sinirlilik hali yavaş yavaş kalkmaya başlar, bir iki hafta içerisinde bunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu bağımlılık kelimesini küçümsemeyin, eğer bir şeyi kendi iradenizi, bedeniniz üzerindeki hakimiyetinizi kaybedecek kadar istiyor ve kendinizi engellemiyorsanız bu bir bağımlılıktır. Yine de bu sizi korkutmasın, çünkü her şey beyinde biter. Önemli olan istemeniz. Bazılarınız kendi başına yapamayacağını düşünüyor olabilir, bu durumlarda uzmanlardan ya da bilinçli yakınlarınızdan yardım alın.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nin Haziran 2015 sayısında yayınlan bir araştırmaya göre; şeker açısından zengin olanlar da dahil olmak üzere, glisemik indeks açısından yüksek sıralamaya sahip gıdaları tüketen kadınların, bu gıdalardan daha az yiyen kadınlara göre, yüksek depresyona maruz kalma olasılıkları daha fazla çıkmıştır. Şeker isteğinizi kontrol ederseniz, ruh halinizi de kontrol altında tutarsınız, üstelik zayıf kalır ve kilo almazsınız. Bayram zamanlarındaki çocukları düşünün, o kadar şeker ve şekerlemeleri yedikten sonra hem karınları ağrır hem de yüksek şeker kaynaklı strese girer, içlerine kapanır veya agresif davranırlar. Yetişkinler de, şeker yediğinde böyle olurlar.

Daha az Soğuk Algınlığı, Grip ve Nezle olursunuz.

Şeker yemek; bağışıklık sistemimizin soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulma yeteneğini düşüren kronik iltihaba katkıda bulunur.

 

Şeker yemeyi bırakırsanız sağlığınıza faydaları ne olur?

Şekerli yiyeceklerden kaynaklanan mide bulantılarınız ortadan kalkar, alerji ve astım belirtilerinizde azalmaya yardımcı olabilir.

100 gr. şeker yemenin, beyaz kan hücrelerimizin sahip olduğu bakteri öldürme yeteneğini 5 saat boyunca düşürdüğünü ortaya koymuş ki bu süre de, hastalığın vücudumuzu savaşsız ele geçirmesi için oldukça uygun ve tehlikeli bir süre, bu yüzden hastalandığınız zaman, özellikle şeker yemeyi hemen kesmelisiniz.

 

Daha iyi bir cinsel yaşama sahip olacaksınız

Erkeklerde şeker yemek; vücudun salgıladığı insülinin şiddetine göre cinsel aktivite sırasındaki etkileşimi etkiliyor, ayrıca cinsel performans düşüklüğüne yol açabiliyor.

Kadınlarda şeker yemek ise; cinsel aktivite hormonlarında tahribat yapıyor, cinsel arzuyu etkiliyor ve isteksizliğe sebep olabiliyor. Ayrıca bu hormonal dengesizlikler, yüzde yağlanma, tüylenme ve sivilcelere, psikolojik iniş çıkışlara, adet dönemi düzensizliklerine ve saç dökülmelerine de sebep olabiliyor. Bu etkilerin tersine çevrilmesi, şekeri kesmenin faydaları arasındadır.

Anksiyete, sinirlilik, aşırı duygusallık, farklı tepkiler ve öfke gibi ruh hali değişiklikleri genellikle iki hafta sürer, ancak beslenme şeklinizde, yıllar boyu ve bol şeker yemek geçmişteki hayatınızın bir parçasıysa, bu yoksunluk belirtileri bir aya kadar da sürebilir. Aspartam gibi yapay tatlandırıcılar bile, şekerli yiyeceklere çekilme etkisine neden olur, bu nedenle, şeker alımını azaltmak için bir araç olarak tatlandırıcıları kesinlikle kullanmamalısınız.

Yorumla!