[SAĞLIK] Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır? Tüm Detaylar!

 

Tüp Bebek Yöntemi, bebek sahibi olamayan pek çok çiftin başvurduğu en güncel yöntemlerden biridir. Önceki yıllara göre daha fazla tanınıyor.

 

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanıyor?

Tüp bebek ismi, tedavinin en önemli bölümü laboratuarda gerçekleştiği için halk arasında tüp bebek olarak isimlendirilmektedir. Asıl ismi İn vitro fertilizasyon olup (IVF) laboratuar şartlarında döllenme olduğunu ifade eder. İlk başlarda sperm ile yumurtanın karşı karşıya gelemediği tüplerin tıkalı olduğu vakalarda yapılmış olmakla birlikte bu tedavi yöntemi diğer infertilite nedenlerinde de giderek artan bir şekilde yer bulmuştur. Asıl prensip erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtalar bir araya getirilerek döllenme sağlanmaktadır.

 

Kimlere tüp bebek uygulanır? Teşhiste nelere dikkat edilir?

Tüp bebek tedavisi, ilk başlarda sadece tüpleri tıkalı olanlara uygulanırken bugün spermlerin az olduğu veya menide hiç spermin olmadığı, diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen yumurtlama bozukluklarında ve ayrıca nedeni izah edilemeyen infertilite olgularında da uygulanmaktadır. Teşhiste çiftin çok iyi analiz edilerek gereksiz tüp bebek tedavilerinden kaçınmak gerekmektedir. Daha basit bir takım yöntemlerle tedavi mümkün iken hemen bu masraflı tedavi yöntemine başvurmak doğru değildir. Endikasyonu yani gerekliliği doğru koymak gerekmektedir.

Tüp bebek yapılmadan önce için ne kadar zaman beklenmelidir?

Daha basit bir takım tedavi yöntemleri ilk başta uygulanmalı, bir dönem sonunda akla bu tedavi yöntemi gelmelidir. Bu aşamada atlanılmaması gereken en önemli nokta kadın yaşını ilerlememesi gerekmektedir. Örneklemek gerekirse 35 yaşın üzerindeki hanımlarda aşılama tedavisinin sayısı çok fazla olmamalıdır.

 

Tüp bebek uygulamasının süresi ne kadardır?

İlk ön görüşme ve tetkikler bir ay içersinde bitmekte, daha sonra takip eden sürenin ilk 15 günlük süresi yoğun olmakla birlikte toplam 1 ay sürmektedir. Tedavinin hiçbir aşamasında hastanede yatmak gerekmemektedir.

 

 

Tüp bebek uygulaması ve sonrasında problemler olabilir mi?

Tüp bebek tedavisi aşamasında görülebilecek en önemli problem kontrolsüz verilen tedavi sonrası yumurtalıkların fazla uyarılması ile giden OHSS denilen bir sendromdur. Yumurtalıkların aşırı büyümesi, kandan sıvı kaybı ve karın boşluğunda sıvı toplanması ile gider. Dolayısıyla yumurtalıkların uyarılması süresi oldukça kritik bir aşamadır.

 

Kaç kez tüp bebek denenebilir?

Bunun bir üst limiti bulunmamaktadır. Literatürde yapılmış geniş herhangi bir çalışma bulunmamasına rağmen kabaca bu sayının en fazla 3 ila 6 olabileceği söylenebilir.

 

Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de oldukça fazla sayıda Tüp Bebek Merkezi bulunmaktadır. Hastanın yaşı gibi bir takım parametrelerin yanında bence en önemli faktör tedavinin uygulandığı Tüp Bebek Ünitesi’ nin yeterliliğidir. Hastaların bu pahalı ve zahmetli tedaviye başlarken çok iyi araştırması gerekmektedir.

 

Tüp bebek yöntemiyle oluşan gebeliklerde bebek açısından problem yaşanır mı?

Tüp bebek tedavisiyle doğan bebekler üzerinde yapılmış ve halen yapılmakta olan çok fazla çalışma mevcut olup bunlarda kesinlikle artmış bir risk söz konusu değildir.

 

Yorumla!