[SOSYAL MEDYA] Facebook %20 Yazı Kuralı Nasıl Aşılır?

Facebook / Instagram reklam verenler iyi bilir “Reklamınız öne çıkarılamıyor” hatasını.

Bu hatanın en büyük nedeni görsel üzerinde kullandığınız metnin %20’den fazla olması.

Yani kısacası görselde fazla metin kullandığınız için Facebook / Instagram reklamınızı yayınlamıyor yada daha az kişiye erişiyor.

Yazı Oranı: Yok – Reklamdak metin yok. (En başarılı reklam türü)

Yazı Oranı: Düşük – Reklam metniniz az. (hafif kısıtalama.)

Yazı Oranı: Orta – Reklam erişimi az olacaktır.

Yazı Oranı: Yüksek – Reklam erişimi olmayacaktır. Reklamınız öne çıkarılmayacaktır.

 

Peki Facebook / Instagram %20 Metin Sorununu Nasıl Aşarız?

1-Görselinizdeki gereksiz metinleri kaldırın. Çünkü fazla metin kullanmanız hem az kişiye erişmeniz hem de hedef kitlenizde algı karmaşası yaratacağı için reklamınızın etkisi düşük olabilir.

2-Görselinizdeki metinleri dağınık yerleştirmeyin. Metinleriniz görselinizde dağınık değil toplu bir halde durması büyük ölçüde %20 metin kuralını aşmanızı sağlayacaktır ve reklamınızın erişimi tam istediğiniz gibi yüksek olacaktır.

3-Metinlerinizi görselin köşelerinde konumlandırmaya çalışın.  Metinler görselin köşesinde (toplu halde) olduğunda çok daha fazla erişim sağlayacaksınız.

4-Metin aralarındaki boşlukları olabildiğince en aza indirin. Harf araları ve metin aralarındaki boşlukları en az orana indirmeye dikkat edin.

 

Görsele ne yaptıysanız reklam veremiyor musunuz? O halde bunu deneyin!

Ne yaptıysanız olmadı mı? O halde görselinizi video formatına çevirin ve video formatında dilediğiniz kadar metin kullanın.

Facebook videodaki metin oranına da bakıyor fakat videonuzu Facebook’a  yüklediğinizde küçük resim ekle butonuna tıklayıp yazısız bir görsel eklerseniz reklamınızın onaylandığını göreceksiniz.

Bunu yaparak reklamınızın erişimini büyük ölçüde arttırabilirsiniz ve reklamınızın geri dönüşü size ve markanıza çok daha etkili olacaktır.

 

Görsel – Metin Oranınızı ölçmek için buraya tıklayınız.

Yorumla!