[TARİH] İsrail – Filistin Sorunu Tarihçesi

 

İsrail – Filistin Sorununun Tarihçesi

Dünyada en uzun süren mücadelelere baktığımız zaman İsrail ile Filistin arasında geçen mücadelenin en uzun süren mücadelelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. İki ülke arasındaki anlaşmazlık her zaman patlamaya en yakın anlaşmazlıklardan birisi olarak da görülmektedir.

İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın ilk kökleri, Akdeniz sahili ile Şeria Nehri arasında bulunan bölgede hak iddiasıyla başlamıştır. Yaşanan bu anlaşmazlık son 100 yıldır Filistinlilerin sürgün, sömürgecilik, askeri işgal ve birçok olumsuz durum ile mücadele etmesine sebep olmuştur. Tüm bunların yanı sıra verdikleri kayıpların ve yaşadıkları acıların sebebi olan bu ulusla beraber yaşama ise ayrı bir zorluk getirmiştir.

İsrailli Yahudiler için de dünyanın farklı ülkelerinde yüzyıllar boyu süren işkenceler ardından kendi topraklarına geri dönüşleri güvenlik ve barışı beraberinde getirmedi. Komşularıyla birçok kez bölgesel savaşlar verdiklerini söyleyebiliriz.  Şimdi Filistin ile İsrail arasında devam eden mücadeleyi kronolojik tarih ile inceleyelim. İlkeler Deklarasyonu’nun başlangıçta ne şekilde uygulanacağı konusunda yapılan anlaşma, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından 4 Mayıs 1994 tarihinde Kahire’de imzalandı.

Yapılan anlaşmadan sonra İsrail, Gazze Şeridi’nin büyük bir bölümünü terk ediyordu. Sadece Yahudi yerleşimleri olan ve etrafındaki arazilerde İsrail’in varlığı sürecekti. Batı Şeria bölgesinde ise Eriha kenti Filistinlilere bırakıldı. Yapılan bu pazarlıklar güçlükle yürütülmüştür. Hatta Batı Şeria’nın EL Halil şehrinde düzenlenen bir katliam görüşmelerin neredeyse kesilmesine sebep oluyordu. Yahudi yerleşimci olan Baru Goldstein, tarihi İbrahim Camii’nde sabah namazını kılan Filistinlilerin üzerinde makineli tüfek ile ateş açtı. Bu saldırıda 29 kişi öldürüldü.

Yapılan anlaşmanın içerisinde de aşılması gerçekten zor olan bölümler vardı. Metinde 5 yıllık geçiş döneminin içinde İsrail ordusunun geri çekilme işlemleri yer alıyordu. Fakat bu aşamalar gerçekten çok zorlu olan pazarlıkların sonuç vermesine bağlılardı. Bunlar Kudüs’ün statüsü, Filistin devletinin kuruluşu, işgal edilmiş olan topraklardaki Yahudi yerleşimlerinin durumları ve 1948 – 67 tarihleri arasında göçe zorlanan 3,5 milyon Filistinli mültecinin durumunun ne olacağı şeklinde konulardı.

Yorumla!