[TEKNOLOJİ] Telefonumuzu Dinlenmeye Karşı Nasıl Koruruz?

 

Telefonumuzu Dinlemeye Karşı Nasıl Önlem Alırız?

Telefonlara yüklenen birbirinden çeşit programlar olmakla birlikte bunların en başında gelenleri ise casus telefon programlarıdır. Bu programların telefona yükleniş amacı ise kişi şüphe duyduğu veya onun hakkındaki düşüncelerinden emin değil ise bu programı yükleyerek telefonunu dinlemek isteyen kişinin yapmış olduğu tüm konuşmaları gelen ve giden çağrıları atılan mesajların hepsini kendi telefonunun yönlendirmesi ile bilgileri çok kolaylıkla telefonuna aktarabilir. Yapması gereken ise telefonunu dinlemek istediği kişiye bu programı yükleyerek dinlemeleri başlatmış olur. Telefonunu dinleyen kişi isterse telefonuna gelen kısa mesaj ile bilgilenebilir. İsterse de tek bir tuşa basmasıyla konuşmalara katılabilir. Karşı taraf hiçbir şekilde dinlendiğinin farkında olmaz.

Peki, casus telefon programının özellikleri nelerdir. Karşı tarafın yapmış olduğu gelen ve giden çağrıların hepsine ortak olup dinleyebilir. Kişiye gelen ve giden mesajlar hakkında anında bilgi veriyor. Kişiye gelen ve giden mesajların birer kopyasını da telefonun hafızasında saklayabiliyor. Sim kart değişikliği durumunda kişinin yeni numarasına ait bilgileri kişinin dinleyen kişinin telefonuna kısa mesaj ile bilgisi veriliyor. Telefonunuzun dinlendiğine dair şüpheleriniz varsa belirtecek olduğum birkaç özelliği dikkate almanızı tavsiye ederim. Telefonunuzun bataryasını tam doldurduysanız ve bu batarya gün içinde siz kullanmadığınız takdirde normalinden daha kısa sürede bitiyorsa telefonunuzun ekranında belli belirsiz ışık gibi bildirim geliyorsa ya da telefonunuz çalmadığı halde zil sesi gibi uyarı sesi çıkartıyorsa telefonunuz bir başkası tarafından dinleniyor olabilir. Amatör bir dinleme yazılımı sizi takip etmektedir.

Bu gibi durumların yaşanmaması için telefonunuzu kimseye emanet vermeyin, uygulamalar sekmesi altında telefonunuzda yer alan uygulamalara göz atın ve emin olmadığınız programları kaldırın.

Yorumla!