[TEKNOLOJİ] WhatsApp’a Yaş Sınırı Getirildi!

 

WhatsApp, 25 Mayıs itibariyle Genel Veri Koruma Yönetmenliği zorunluluğunca sistemine yaş sınırı getirme kararı aldı. Daha doğrusu zorunda kaldı. Haziran 2018 itibari ile yaş kısıtlaması “16” olarak belirlendi. Artık 16 yaşından küçüklerin WhatsApp kullanması yasak! Bu kararla birlikte artık herkes WhatsApp kullanamayacak. WhatsApp’ın uyguladığı kanun Haziran itibari ile yürürlülüğe girdi. Peki bundan kimler etkilenecek?

 

Nedir bu işin aslı, astarı?

 

Facebook’un veri skandalları geçtiğimiz aylarda dünyayı sarsmıştı. Bununla beraber Genel Veri Koruması Yönetmenliği’nce bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerle de tüm sosyal medya platformları bu kurallara uymak zorunda kalmıştı. Hatta bazı oyunlar bile bu kanunlardan etkilendi. Şimdi ise WhatsApp da bu listeye dahil oldu.

Bu olaylardan önce 13 yaşından küçükler için yasak olan WhatsApp, yeni yönetmenlik ile yaş sınırını 16’ya kadar çıkarmak zorunda bırakıldı. Peki WhatsApp bunu nasıl kanıtlayabilir? İşte bu noktada WhatsApp kadar kullanıcıların da yeni sorumlulukları söz konusu. Artık kullanıcılar da bilgi vermek zorunda. Örneğin 12 yaşında olan bir WhatsApp kullanıcı, yaşını 14 olarak girerse, bu onun problemi olacak.

 

Türkiye’de durum nedir?

 

Avrupa Birliği ülkeleri bu kararı kabul etmek zorunda değillerdi ancak yönetmenlik kararı tüm Avrupa Birliği ülkelerince mantıklı bulunup, kabul gördü. Hiçbir Avrupa Birliği ülkesi reddetmedi.

Ülkemiz Türkiye’de ise şu an için bu kural geçerli değil. Ancak 2018 bitmeden Türkiye’nin de bu yönetmenliği kabul etmesi bekleniyor. Sizce WhatsApp kullanan sayısı, bu kanundan sonra düşer mi?

 

Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

Yorumla!