[YAŞAM] Dopamin Yükselt, İsteksizliklerden Kurtul!

 

Dopamin, bir nörotransmitterdir ve beyin hücrelerimizin iletişim kurmasını sağlayan bir kimyasal moleküldür. Vücudumuzdaki nörotransmitterlerin tamamı gibi dopamin de büyük işler başarmakta ve birçok fonksiyonda görev almaktadır. Ruhsal durumumuzdan, fiziksel performansımıza ve hatta gün içindeki tüm düşünce bazlarımıza kadar!

Dopamini özetlemek gerekirse; yüksek heyecanlı, şıkır şıkır, yaşam sevinciyle dolu bir hayatın kilit şifresidir. Bu sebepten dolayı dopamin seviyemiz ne kadar alçaksa hayatımız da o kadar tatsız tutsuz olacaktır. Ve hiçbirimiz bunu istemeyeceğimiz için dopamin seviyemizi yükseltmeye odaklanmalıyız.

 

Hadi gelin 10 maddede dopamin nasıl yükselir görelim!

 

 

1) Egzersiz / Spor

Vücüdumuz bizden hareket etmemizi ister! Bunu gerçekleştirmezsek hastalanırız. Bunun sebebi ise dopamin eksikliğidir. Egzersiz ve spor yaparak daha da fazla doğal dopamin salımını sağlayabiliriz. Bu sağlığınıza ve size iyi gelecektir.

 


 

 

2) Yoga & Meditasyon

Esasında yoga, aerobik bir egzersiz olarak geçmekte ancak tek başına bazı hareketlerden ibaret değildir. Bunların yanında meditasyon ve nefes çalışmaları da yoganın felsefesine dahil olan şeylerdir. Sadece meditasyon bile tek başına uzun vadeli dopamin düzeylerini arttırmakta. Fakat meditasyon ile hareket birleştiğinde inanılmaz bir dopamin salımı tetikleniyor.

 


 

 

3) Karbonhidrat ve Şeker

Şeker ve karbonhidratın sağlığımıza ve kilosal bazda dış görünüşümüze etkisini bilmekteyiz. Aslında bu kısmı kısa tutmak en mantıklısı. Çünkü vereceğimiz mesaj çok basit: şekerden, karbonhidrattan, paketli hazır gıdalardan uzak duruyoruz!

 


 

 

4) Doymuş Yağ

Doğmuş yağ bakımından dolu olan yiyeceklerden fazla tüketmek dopamin düzeyimizi dibe indirmekte bu gayede mümkün olduğunca doymamış yağlardan ve hatta en önemlisi zeytinyağından yana tercihlerimizi kullanıyoruz!

 


 

 

5) D Vitamini

Güneşte zaman geçirmek önemli fakat bu bile bazen D vitamini için yetersiz. Eğer bilginiz yoksa mutlaka D vitamini düzeylerinizi kontrol ettirin. Kemikten, beyin sağlığına, dopaminden, serotin düzeylerine kadar büyük önem taşımakta!

 


 

 

6) Uyku

Her gece en az ama en az 7 saat uyumalıyız. Bu sistemi oturttuğumuzda dopamin seviyemiz güzel bir noktaya gelecektir. Uykusuz kaldığımızda zombi gibi olmamızın sebebi dopamin düşüklüğüdür.

 


 

 

7) Evcil Hayvan

Minik dostlar edinin… Onlarla zaman geçirmek hem size huzur ve mutluluk verecektir, hem de dopamin seviyenizi yükseltecektir. Ayrıca onların duygularını hissetmenin pahabiçilmezliğini yaşayacaksınız…

 


 

 

8) PC / Telefon / Tablet

Bu tarz teknolojik ürünlere karşı kullanım sürenizi minimuma indirmenizi tavsiye ederiz. Eğer mesleğiniz ve okulunuz gereği kullanmanız gerekiyorsa bile mola vermeyi ve gece uyuduğunuz odadan çıkartmayı/kapatmayı unutmayın!

 


 

 

9) Kilo Verin

Fazla kilolar dopamin duyarlılığımızı azaltarak kısır döngüye sokmaktadırlar. Ağırdan da olsa kilo vermek ve ideal kilonuza ulaşmak dopamin düzeyinizi arttırır. Eğer çok acıkırsanız da tirozinden zengin besinlere yönelmeniz yeterli!

 


 

 

10) Alkol

Alkol içeren içecekler, dopamin tarafında şekerle benzer etkiler yaratmaktadır. Alkol de zamanla birlikte dopamin reseptörlerinizi duyarsızlaştırmakta. Bunun dışında pek çok alkollü içeceğe de şeker eklenmekte. Unutmayın; alkolün kendisi de bir şeker!

 


 

Bunların dışında hedeflerinize ulaşmanız, kafein içeren kahve yerine çay tercih etmeniz, kaliteli proteinlerle ya da tirozin içeren besinlerle beslenmeniz, ara sıra masaj yaptırmanız ve sosyalleşmeniz de dopamin salımını arttıran faktörlerde başı çekmekte.

 

Umarım dopamin seviyenizi yükseltip, daha pozitif bir hayata kavuşursunuz!

 

 

Yorumla!