[YAŞAM] Öğrencilerin Para Kazanması İçin 12 Yol!

 

Öğrenciyken 10TL’nin bile önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Burs bulmanın zorlukları hatta imkansızlıkları, aileden para gelmemesi ya da yeterli olmaması, bir maddi kaynak bulamamak öğrencilerin en büyük demotivasyon sorunlarının başında geliyor. Oysaki öğrencilerimizin derslerinde başarılı olabilmesi için bu sorunların ortadan kalkması gerekmekte. Bunun için de bir şekilde kaynak yaratması gerekiyor.

Biz de öğrencilerimiz, geleceğimizin teminatları için, öğrenciyken para kazanmanın 12 yolu şeklinde bir rehber hazırlamak istedik. İşte öğrencilik yaparken para kazanabilmenin 12 yolu:

 

1. Part Time Çalışarak

 

 

Okulunuza ya da çevrenize yakın kafe/restorant, market, giyim mağazaları gibi yerlerde okuldan sonra ya da ikinci öğretimseniz okuldan önce çalışabilirsiniz. Günümüzde bu tarz işletmeler part time eleman olarak öğrencileri tercih etmekte. İnternet siteleri üzerinden bu tarz ilanlara bakabilir, çevrenizdeki yakınlarınıza part time işler sorup, soruşturabilirsiniz.

 

2. Anket Doldurarak

 

 

Anketörlük yaparak para kazanan birçok öğrenciye rastlamışsınızdır diye düşünüyoruz. Ciddi anlamda kolay bir şekilde para kazanma yollarından biri. Çevrenizde bu imkan varsa değerlendirebilirsiniz.

 

3. Makale Yazarak

 

İnternet üzerinde artık yeni bir para kazanma modeli doğmuş durumda. Web sitesi yöneticileri kendi internet sitelerinde paylaşacakları konular üzerinde makale arayışlarındalar ve bunu gerçekleştirecek kişiler aramaktalar. Özellikle kadın kullanıcıların moda, kozmetik alanında yazılar yazması onlar için çok büyük handikap. Erkekler için de ilgili konularda makale yazarlığı yapabilmeleri olanak tabii ki. Eğer yazı yazmaktan haz alıyorsanız kesinlikle bu seçenek sizin için biçilmiş kaftan. Webmaster sitelerine üye olarak başlayabilirsiniz!

 

4. Blog Sitesi Açarak

 

 

Blog sitesi açarak, popüler konulara değinerek (tıklanma, arama sağlayacak yazılar) makaleler yazabilir, belirli ziyaretçi sayısına ulaştığınızda reklamlardan para kazanabilirsiniz. Bu tamamiyle deneme – yanılma ile oluşabilecek bir sistem. Çünkü minimum 5 ay maksimum 1-2 senede sitenizin nerelere geldiğini görebilir, buna göre yol haritanızı belirleyebilirsiniz. Çünkü tamamen sitenizin tutup, tutmaması ile alakalı bir durum.

 

5. Stajyer Olarak Çalışarak

 

 

Bu madde meslek lisesi öğrencilerini ve üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. İlgili bölümünüzle alakalı firmalara e-posta yolu ya da telefon yolu ile ulaşıp, stajyer arayıp aramadıklarını sorabilirsiniz. Çoğu firma bu konuya sıcak bakmaktadır.

 

6. Çevirmenlik Yaparak

 

Yabancı diliniz var ise bu madde sizi yakından ilgilendiriyor. Yine webmaster forumları gibi yerlerde metin/makale çevirileri yapabilirsiniz. Yabancı dilinize bu konuda güveniyorsanız, çevirmenlik yaparak para kazanmak tam da size göre!

 

7. Özel Ders Vererek

 

Okulda başarılı olduğumuz, kendimize güvendiğimiz bir ders varsa bunu başka insanlara rahatlıkla aktarabiliriz. Bulunduğunuz şehirde gerekli yerlere ilan yapıştırarak, internet sitelerine ilan vererek kendinize öğrenciler bulabilir, öğrencilerinize ders vererek gelir elde edebilirsiniz.

 

8. Youtuber Olarak

 

YouTube üzerinden para kazanmaya ne dersiniz? Belli temalarda videolar yükleyerek ve izlenme sayınızı arttırarak para kazanmak günümüzde çok basit hale geldi. Zamanının çoğunu YouTube üzerinden video izleyerek binlerce hatta milyonlarca insan var. Bu kitleye ulaşabilir, video reklamlarınızdan hatrı sayılır maddi kazanç elde edebilirsiniz.

Başarılar!

 

9. Fotoğrafçılık Yaparak

Fotoğrafçılık konusunda yetenekli misiniz? Cevabınız evet ise etrafınızdaki çoğu şeyi fotoğraflayarak bir Instagram sayfası oluşturabilir, sayfanıza reklam alarak para kazanabilirsiniz. Gerekli ekipmanlarınız var ise de müşteri bulup, onlar için özel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

 

10. Kripto Para İle İlgilenerek

 

 

Öncelikle kripto para nedir bilmiyorsanız bu yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz. Sonrasında ise bu konuda bilgilenip kripto para al/sat yapabilirsiniz. Günümüzde Bitcoin, Ethereum milyonerleri gayet popüler. Bunlar gibi olamasanız da rahat bir ay/yıl geçirmek için kazanç elde edebilirsiniz. İşte bu imkansız değil!

 

11. İnternete Ürün Koyarak

 

Kullanmadığınız birçok kıyafet ve eşya olabilir. Ya da artık ihtiyacınızın olmadığı eşyalar… İşte bu eşyaları Sahibinden, LetGo tarzı platformlara koyarak alıcı bulabilir, sattığınız takdirde cebinize hatrı sayılır paralar koyabilirsiniz.

 

12. Instagram Mağazası Açarak

Butik, el işi, t-shirt, telefon kılıfı, ayakkabı satan birçok Instagram hesabı var. Bu arada sevgililerinizi stalkladığınız fake hesaplardan bahsetmiyorum 🙂 Belli bir sermayeniz varsa, ya da bu zemini oluşturabilirseniz bu işe girişebilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa da el işi şeyler yaparak da satabilirsiniz. Kim bilir, satışlarınız, takipçileriniz iyi giderse, reklam bile alabilirsiniz!

 

12 maddede siz değerli öğrencilere yardımcı olmaya çalıştık. 12 maddeden 1 tanesi bile size uyuyorsa deneyebilirsiniz. Bu maddeler dışında tavsiyeleriniz de varsa yorum olarak bu yazının altına yazabilir, yardım bekleyen öğrencilerimize yardımcı olabilirsiniz!

 

 

Yorumla!