[YAŞAM/TEKNOLOJİ] İnternetin İnsan Üzerine Etkileri

 

İnternet,  sadece bilgisayarları birbirine bağlamıyor aynı zamanda biz insanları da birbirine bağlayan devasa bir ağ. Bizde bu ağın işleyişini sağlayan unsurlardan bir parçayız. Türk milleti olarak internete ilk olarak Nisan 1993’te bağlandık.

Gelişen, değişen bir dünyada yaşıyoruz ve internet de Türkiye’ye ilk geldiği günden bu yana çok fazla gelişti, değişti. Bu değişim ile birlikte biz, internet kullanıcıları da değişime ayak uydurmak zorunda kaldık. İnternette güvenli sörf yapabilmek, bilgiye daha çabuk ve kolay ulaşabilmek, kaynakları doğru kullanabilmek zorlaştı. Çünkü gün geçtikçe artan kötü niyetli internet kullanıcıları internetin harikuladeliğine gölge düşürdü. Ancak bizim yapmamız gereken, internetin bir hayli geniş dünyasına gölge düşürenlere rağmen bilinçli internet kullanıcıları olup, bilinçli internet kullanıcıları yetiştirmek olmalı. İnternetin kötü yanlarını değil iyi yanlarını almaya çalışmalıyız. Hem böyle büyük bir ağ içinde bulunup, bu ağdan etkilenmemek mümkün müdür? Bu etkileşimden kendimizi alıkoymak mümkün değil elbette, bu yüzden bu etkileşim en iyi nasıl olabilirse o şekilde olması için elimizden geleni yapmalıyız. İnternetin insanlar üzerine etkilerini sosyal, psikolojik ve ahlaki olarak incelemek istersek;

İnternetin İnsanların Sosyal Yaşamlarına Etkileri

İnternet yüzlerce gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sosyal yaşamının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Günlük yaşam ile ilgili içinde bulundurduğu sınırsız yazılı ve görsel içerik interneti günümüzün cazibe merkezi yapıyor. İnsanlar haberleri internet üzerinden okumayı, en doğru bilgiye ulaşabilmek için farklı kaynakları incelemeyi tercih ediyor. Bunun yanında online alışveriş alanında gelişen sitelerin ürün çeşitliliği de internet alışverişini insanlara cazip kılıyor. Bu örnekleri çoğaltabileceğimiz gibi ayrıca internetin göz ardı edilemeyecek kadar büyük etkenleri olan sosyal ağlarda var. 2017 yılında Facebook’ta 35.473.280 ve Twitter’da 6.746.786 Türk kullanıcısı varmış ve bu rakamlar bize Facebook, Twitter gibi önde gelen sosyal ağlarda yoğun olarak var olduğumuzu gösteriyor. Bu da milletimizin hem sosyalleşmesine, hem asosyalleşmesine neden oluyor. Bu sosyal ağları yerli yerinde bilinçlice kullananlar sonuna kadar onlardan faydalanırken, bilinçsiz kullanıcılar zaman zaman internetin azizliğine uğrayabiliyor.

Yorumla!